Cанаторний комплекс Деренівська Купіль
Україна с. Нижнє Солотвино, Ужгородський р-н, Закарпатська область +380312428060
logo
Cанаторний комплекс Деренівська Купіль" Cанаторний комплекс Деренівська Купіль logo
2019-06-26
Cанаторний комплекс Деренівська Купіль
Історія Історія Logo

Історія

Головна
/
Про курорт
/
Історія

Історія урочища “Деренівка”

Деренівська Купіль має давню історію і оповита загадковими легендами. Про це сьогодні дізнаємося з листів, записок, графічних малюнків, архівних документів, етнографічних фондів та приватних колекцій.

Матеріали показують хронологію історії урочища Деренівка, розповідають про людей, які тут відпочивали і лікувалися, а також підтверджують цілющі властивості “слатінської златої водіци”.

Перша документально підтверджена згадка датується 1582 роком. З неї дізнаємося, що Міклош Корлат, магнат із села Хлмец, судиться з родиною Другетів за право володіння лісами і лікувальною купальнею в урочищі Деренівка, численні письмові згадки про яку належать до XVII століття. Починаючи з 19 грудня 1634 року, місцевий священник Даниїл Середнянський у своїх листах називає купальню «Жалобни Деренце», «Деренца жолобоборнія», «Дерец сереберна васеровна», відтак підтверджує її цілющі властивості.

У пам’ятках династії Габсбургів, які датуються 1692 роком, деренівська вода згадується як «Derenus Zilbers wasser». Саме ця назва зазначена на стародавньому гербі купальні. Під час війни 1705 року між трансільванським князем Ференцем II Ракоці та Габсбургами, «Slatino» (так називали курорт) було знищено вщент. Але життєдайна вода була настільки бажаною, що купальню швидко відбудували.

Графіка 1829 року з підписом «Дереновська купальня, мочаровна, траварня Н. Слатіно» підтверджує історію курорту, а листи, в яких згадується купальня («Солотвинська оздоровня», «Золотвинська купальна мочаровна», «Срібляна купальня», «Слатінська злата водіца») , свідчать про цілющість деренівської води.

У першій половині XX ст. Деренівка стає культовим курортом, який відвідують знані європейські родини. Попри Баден-Баден і Карлові Вари вони обирають дивовижні пейзажі і цілющу воду Деренівки. У цей період наука приділяє увагу феномену деренівської води.

У 1935 році вчений Франтішек Візнер у дослідженні “Мінеральні джерела Підкарпатської Русі” пише про деренівську воду: “Як науковець, маю честь особисто рекомендувати її до вжитку і місцевим мешканцям, і всім громадянам Чехословацької республіки.” У радянські часи на території урочища існував санаторій союзного підпорядкування «Кооператор», куди приїздили з усього СРСР.

Сьогодні на наших очах відроджується колишня слава Деренівки та вирує нове життя. Протягом чотирьох століть вона перебувала в складі шести держав, змінювала архітектуру і інфраструктуру. Однак незмінними залишалися її вічні цінності: екологічно чистий простір та цілюща вода.

До речі, також цікавий факт: звідки походить назва «Деренівка»? Колись на території урочища ріс кизил – «дерен» . Звідси і назва!

Фотогалерея

    Замовити дзвiнок

    ЗАБРОНЮВАТИ
    x

    Замовити дзвінок

      Введіть номер мобільного телефону та ми зателефонуємо Вам!